CNsigla noua
jooble_135x110
Olimpiade/Concursuri
nenitescu

 

Premiile obţinute în anul şcolar 2015-2016

 

Nr. crt.

Nume şi prenume elev

Clasa

Premiul obtinut

Concurs/Olimpiadă

Profesor coordonator

1.

Stan Dumitru Mihai

11C

I

Olimpiada la disciplinele din aria curriculară “TEHNOLOGII”– Faza  pe Municipiu –Protectia Mediului – 27.02 – 04.03.2016

Mitroi Cerasela

Isfan Liliana

Vasiliu Doina

Buta Otilia

2.

Ghighi Andreea

12B

I

Olimpiada la disciplinele din aria curriculară “TEHNOLOGII”– Faza  pe Municipiu –Protectia Mediului– 27.02 – 04.03.2016

Mitroi Cerasela

Isfan Liliana

Vasiliu Doina

Buta Otilia

3.

Stan Dumitru Mihai

11C

Participare

Olimpiada Natională de Protectia Mediului – Drobeta Turnu Severin – 18-22 APRILIE 2016 – FAZA NATIONALĂ

Mitroi Cerasela

Isfan Liliana

Vasiliu Doina

Buta Otilia

4.

Stan Dumitru Mihai

Statie Andrei

Stefan Alin

Niculescu Gabriel

11C

II

CONCURSUL “NATURA – CASA SUFLETULUI” organizat de Colegiul Tehnic Carol I – 25.02.2016

Mitroi Cerasela

Isfan Liliana

Vasiliu Doina

Buta Otilia

 

Nr. crt.

Nume şi prenume elev

Clasa

Premiul obţinut

Concurs/Olimpiadă

Profesor coordonator

1.

Cătănus Toma Cristian

Nunziato Maria Alexandra

X E

X A

I

ECOu în Tăcere

Mircea Elena

Nica Mădălina

2.

Cătănus Toma Cristian

Mustătea George

Popa Marius Eugen

X E

XI C

I – sectiunea

“Dans tradițional”

Concurs SNAC “Împreună pentru Viitor”, etapa regională

Mircea Elena

Bâltac a Simona

Eftimie Mihaela

3.

Slabu Andrei George

IX C

Premiul III

Concursul regional “Visător prinunivers”, ediţia a II-a, 14 mai 2016, ColegiulTehnic “Mihai Bravu”

Eftimie Mihaela

4.

Duma Mario Daniel

IXA

Premiul III

Simpozionul-concurs regional “Ocrotirea mediului, o şansă pentru generaţiile viitoare”, ediţia a VI-a 2016, Colegiul Naţional “Mihai Eminescu”, Satu Mare

Eftimie Mihaela

5.

Iftode Ruxandra

X A

Premiul III

Simpozionul-concurs regional “Ocrotirea mediului, o şansă pentru generaţiile viitoare”, ediţia a VI-a 2016, Colegiul Naţional “Mihai Eminescu”, Satu Mare

Eftimie Mihaela

6.

Duma Mario Daniel

IX A

Premiul III

Concursul regional “Visător prin univers”, ediţia a II-a, 14 mai 2016, Colegiul Tehnic “Mihai Bravu”

Georgescu Mariana

7.

Ghita Mihai

Cirstea Marian

X B

Premiul special al juriului

Concursul National de Stiinta si Tehnica- editia a XVIII- Calarasi 12-15 mai 2016

Huides Felicia

8.

Sandu Florin

X D

Menţiune

Concursul Naţional “Misterele Terrei, între mit şi realitate”, ediţia a VII-a, aprilie 2016, Liceul Tehnologic “Ferdinand I”, Rm. Vâlcea

Eftimie Mihaela

9.

Doncea Elena Florentina

IX A

Menţiune

Concursul regional “Science4you”, ediţia a III-a, mai 2016, Liceul Teoretic “Marin Preda”, Bucureşti

Eftimie Mihaela

10.

ECHIPA-30 de elevi

IX-XI

Participare

Shakespeare School Essay Competition

Mircea Elena

Ene Irina Natasa

11.

ECHIPA -30 de elevi

IX-XI

Participare

Mirunette Language Competition

Mircea Elena

Ene Irina Natasa

12.

Grigore Alina Beatrice

Kok Dilara

IX

rezultatele se dau pe 1 iunie 2016

Concurs municipal de marionete

Mircea Elena

Nica Mădălina

 

13

Coman Andrei

Ghită Alexandru

Bucur Ioan

Buzatu Cristiana Anne-Marie

Pusculită Ionut

IX

 

X

Participare

Concursul “Skills for the Future”- Compania (Junior Achievement Romania)

Mircea Elena

Buta Otilia

 

Nr. crt.

Nume şi prenume elev

Clasa

Premiul obţinut

Concurs/Olimpiadă

Profesor coordonator

1

Duma Nario Daniel

IX A

Diploma participare

Concursul Naţional ” Fenomene atmosferice şi evoluţia vremii pe glob” – sectiunea creatii artistice

Mariana Georgescu

 

2

Nunziato Alexandra Maria

X A

Diploma participare

Concursul Naţional ” Fenomene atmosferice şi evoluţia vremii pe glob” –  sectiunea ppt

Mariana Georgescu

 

3

Duma Nario Daniel

IX A

Premiul III

Concursul Regional ”Visător prin univers

Mariana Georgescu

 

4

Dumitrescu Irina

X C

Diploma participare

Concursul de Chimie  “Petru Poni” - Colegiul Tehnic “Iuliu Maniu” – etapa judeteana

Mariana Georgescu

 

5

Sandu Florin

X D

Diploma participare

Concursul de Chimie  “Petru Poni” - Colegiul Tehnic “Iuliu Maniu” – etapa judeteana

Mariana Georgescu

 

 

20160525_131957125

13238944_714644508676763_6123974605578025563_n

An scolar 2014-2015

Simpozionul Concurs – ”Azi elevi, mâine studenţi”, organizat de Colegiul Tehnic ”Carol I” în parteneriat cu Universitatea Politehnica Bucureşti- Facultatea de Ingineria şi Managementul Sistemelor Tehnologice, Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti şi Revista de Fizică şi Chimie. - ediţia a II-a - 27 mai 2015
La această ediţie a competiţiei, echipele, coordonate de profesor de fizică Felicia Huideş, au reprezentat cu succes liceul Neniţescu. 
Premiul I – Popa Cosmin, Fronea Andrei şi Chiriţă Mihai – clasa a XII-a E - pentru lucrarea “Pompă pentru schimbul uleiului de la motorul unei maşini”. 
Premiul II – Panait Alexandru – clasa a XII-a A pentru lucrarea “Creşterea duratei de viaţă a unui bec realizat prin tehnologie LED”.

1510649_448379188677911_8395190577022188731_n 1524731_448379158677914_4232171020575923432_n 11377111_845308518851759_441261990908467651_n

IMG_9542 IMG_9532

 

Concursul National de Stiinta si Tehnica “Florin Vasilescu”- Calarasi 14-17 mai 2015 - editia a XVII-a 

Premiul II – Panait Alexandru – clasa a XII-a A pentru lucrarea “Cresterea duratei de viata a unui bec realizat prin tehnologie LED” - profesor coordonator -Felicia Huides
Premiul III – Fronea Andrei, Popa Cosmin si Chirita Mihai – clasa a XII-a E - pentru lucrarea “Pompa pentru schimbul uleiului de la motorul unei masini” - profesor coordonator -Felicia Huides
Premiul de excelenta-sectiunea Postere - Deacu Cristina, Nedelcu Florentina, Badea Oana si Ciuca Ana Maria -clasa a XI-a A - profesor coordonator -Felicia Huides

IMG_9602 IMG_9650 IMG_9601

IMG_9648 IMG_9670

 

An scolar 2013-2014

 

PREMIUL II

Elevii liceului nostru, PINTILIE ROXANA- GEORGIANA, AGAVRILOAIE ALINA-ELENA, PARPALA MIHAELA, TOADER CRISTIAN, din clasa a XI-a, au castigat Premiul II la Concursul municipal “Tehnologia este arta omului modern” – editia a II-a, organizat de Colegiul Tehnic “Carol I” – in data de 21 mai 2014. Prof. Coordonator Cristina Caprar.

IMG_9278

MENTIUNE

la CONCURSUL NATIONAL DE STIINTA SI TEHNICA "FLORIN VASILESCU" - CALARASI - 15-18 MAI 2014

ADELINA TESCAN si  FLORIN BARBU - clasa a IX-a A

prof. coordonator: Felicia Huides

 

IMG_9130IMG_9165

TARGUL DE OFERTA EDUCATIONALA 2014- PALATUL NATIONAL AL COPIILOR

16 mai 2014

10273423_271971236318708_7316422618605532267_n10329210_271971199652045_6907997797992177733_n

 

9 mai 2014

 

Elevi ai scolii noastre - voluntari SNAC - impreuna cu elevi ai

Scolii Gimnaziale Speciale nr. 2 din Bucuresti

au castigat

- premiul I la concursul de DANS TRADITIONAL - faza municipala

 

WP_000531 WP_000524

 

- premiul III la concursul de DANS MODERN - faza municipala

 

WP_000505 WP_000507

 

Felicitari ansamblului ARMONIA  pentru calificarea la faza nationala a concursului

 

10259915_268385160010649_5437095629164988120_n

 

 

8 mai 2014

 

Activitatea “MASTERCHEF LA NENITESCU” a primit Premiul II la sectiunea “Abilitati de viata” a Concursului organizat de Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti in cadrul Programului “Scoala Altfel: Sa stii mai multe, sa fii mai bun”.

 

DSC01380 DSC01383

 

DSC01403 DSC01404

 

2012-2013

OLIMPIADA DE LIMBA SI LITERATURA ROMANA

Diaconescu Mihai, Ezeanu Andrei şi Şovrea Alexandru  - clasa a X-a A  - calificati la faza pe sector

prof. Daniela Constantin

CONCURSUL   « JUVENES TRANSLATORES »  - a VI-a editie, 27 noiembrie 2012, organizat de Direcţia Generală Traduceri a Comisiei Europene (DGT).

 Coordonatori- prof. Gabriela Ciolacu si prof. Mircea Elena.

CONCURSUL  “CU PASUL, OCHIUL ŞI SUFLETUL PRIN BUCUREŞTI”

Dahma-Chilom Anas-clasa a X a - Premiul I  la concursul de fotografie

Prof. Eftimie Mihaela

CONCURS  „SOARELE ŞI PLANETA ALBASTRĂ”, ediţia a II-a, derulat de Clubul elevilor şi copiilor Tg. Neamţ.

Prof. Eftimie Mihaela

 

Premii sportive 2010-2011

 

08.04.2011 - LOCUL II - Competiţia sportiva "EDUCAŢIE PENTRU SPORT " BASCHET BAIETI

01.04.2011 - Competiţia sportiva "EDUCAŢIE PENTRU SPORT " BASCHET BAIETI diploma de participare

11.03.2011 - LOCUL I - Competiţia Sportiva la SAH "EDUCAŢIE PENTRU SPORT " faza pe sector

25.02.2011- LOCUL V - OLIMPIADA NAŢIONALA ŞCOLARA la SAH - faza pe municipiu

11.02.2011 - OLIMPIADA NAŢIONALA ŞCOLARA la BASCHET BAIETI – diploma de participare

10.12.2010 - LOCUL II  - OLIMPIADA NAŢIONALA A SPORTULUI ŞCOLAR la SAH

19.11.2010 - LOCUL III - OLIMPIADA NAŢIONALA ŞCOLARA la HANDBAL FETE

06.11.2010 - CROS faza pe MUNICIPIU - elevul HUPCEA ALEXANDRU clasa a-X-a C – diploma de participare

15.10.2010 - OLIMPIADA NAŢIONALA ŞCOLARA la FOTBAL – diploma de participare

08.10.2010 - Locul 11CROS  faza pe SECTOR - elev HUPCEA ALEXANDRU - clasa a X-a C

2004

 

sport 2001
sport 2002
2003

 

PREMII Revista scolii CRISTAL
2010

Premiul III - categoria reviste magazin - etapa pe municipiu
Premiul I - Concursul National de Publicatie Scolara “Medi@ Junior” editia I , 2009-2010 Concurs organizat de Inspectoratul Scolar al Judetului Hunedoara si Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tinretului si Sportului
Premiul III - Concursul National de Reviste Scolare - etapa pe municipiu - categoria Reviste caleidoscop
2009

Premiul I si Trofeul de EXCELENTA la Expozitia Nationala de Reviste Scolare “ ANELISSE “ organizata de ASOCIAŢIA CULTURAL - ŞTIINŢIFICĂ “ VASILE  POGOR” – IAŞI
premiul I - categoria reviste magazin - Concursul National de Reviste Scolare - etapa pe municipiu
premiul II - categoria reviste electronice -Concursul National de Reviste Scolare -  etapa pe municipiu
2008

Premiul I - categoria reviste magazin - Concursul National de Reviste Scolare - etapa pe municipiu
2007

Premiul II - categoria reviste magazin - Concursul National de Reviste Scolare - etapa pe municipiu

 

Concurs International ESSA - iunie 2010

Echipa Energon de la Colegiul Tehnic “Costin Nenitescu”, echipa formata din elevii  Serban Marius Marian, Nitu Ion - clasa a X-a A si Ion Ionut Alexandru - clasa a XII-a D, prof. coordonator Felicia Huides au castigat:
MENTIUNE
pentru Proiectul “DISPOZITIV DE REGLARE AUTOMATA A CONSUMULUI DE ENERGIE ELECTRICA IN SCOALA IN FUNCTIE DE LUMINA AMBIENTALA” - Sectiunea Scoli
MENTIUNE pentru  Proiectul “ENERGIA REGENERABILA PE INTELESUL CELOR MICI” - Sectiunea - Grup de elevi/individual

 

Proiect 5 LICEE 5 MUZEE - mai 2010

Premiul pentru cel mai bun JURNAL a fost acordat grupei I - profesor coordonator Felicia Huides
Alte premii grupa I:
Ghinea Alexandru - premiul I - acordat pentru chestionarul de la Muzeul Tehnic
Voicu Constanta - premiul II - acordat pentru chestionarul de la Muzeul de Arta Apuseana
Cazanescu Bianca - premiul III - acordat pentru chestionarul de la Muzeul de Arta Apuseana
Todirica Amalia - premiul III - acordat pentru chestionarul de la Muzeul Miltar

 

premii grupa a II-a - prof. coordonator Mihaela Eftimie

Popa Emanuela Diana - premiul II - acordat pentru chestionarul de la Muzeul Municipiului Bucuresti

 

 

Rezultatele la Olimpiada Interdisciplinară Tehnica III şi Concursul Profesional faza pe municipiu

martie 2009

REZULTATE FINALE OLIMPIADA INTERDISCIPLINARĂ

Nr. Crt.

Nume şi prenume

Şcoala de provenienţă

Calificarea

Observaţii

1

BĂLAN EUGEN DANIEL

GR. ŞC. DE CHIMIE "COSTIN NENIŢESCU" - XIII-O

TEHNICIAN ELECTROMECANIC

 LOCUL 1

2

DUMITRESCU LIVIU EUGEN

GR. ŞC. DE CHIMIE "COSTIN NENIŢESCU"

TEHNICIAN ELECTROMECANIC

 LOCUL 2

3

BISIOC MIRCEA

GR. ŞC. DE CHIMIE "COSTIN NENIŢESCU"  - XIII M

TEHNICIAN ELECTROTEHNIST

 LOCUL 3

4

CROITOR SEBASTIAN IONUŢ

GR. ŞC. DE CHIMIE "COSTIN NENIŢESCU" - XIII O

TEHNICIAN ELECTROMECANIC

 LOCUL 5

CONCURSUL PROFESIONAL

Nr. Crt.

Nume şi prenume

Şcoala de provenienţă

Calificarea

Observaţii

1

COJOCARU BOGDAN

GR. ŞC. DE CHIMIE "COSTIN NENIŢESCU" XI G

Electromecanic utilaje şi instalaţii comerciale electrocasnice şi din industria alimentară

LOCUL 1

2

LUNGU ANDREI FLORIN

GR. ŞC. DE CHIMIE "COSTIN NENIŢESCU"  XI G

Electromecanic utilaje şi instalaţii comerciale electrocasnice şi din industria alimentară

LOCUL 2

Rezultate 2008

Disciplina

Nr. elevi participanti la faza pe scoala

Nr. elevi participanti la faza pe municipiu

Nr. elevi participanti la faza nationala

Premii obtinute

Resurse Naturale şi Protecţia Mediului

10

2

2

2 premii I- municipiu

2 mentiuni speciale - tara

Limba şi Literatura Franceză

15

 

 

1 premiu III - sector

Limba şi Literatura Engleză

15

 

 

1 mentiune - sector

Biologie

7

 

 

 

Conservarea Biodiversităţii

4

 

1

1 mentiune speciala – tara

Olimpiada interdisciplinară tehnică şi Concurs profesional

 

13

4

1 premiu I - tara

2 mentiuni - tara

1 diploma de participare

Premiile obţinute la faza naţională

Disciplina

Premiul obtinut

Clasa

Numele si prenumele elevului

Numele si prenumele cadrului didactic care l-a pregatit

Resurse Naturale şi Protecţia Mediului

Mentiune speciala

 

XI E

 

Stanciu Daniela

 

Gabor Camelia

Tanasescu Cristina

Mentiune speciala

XII B

Duţa Florentina

 

Mitroi Cerasela

Isfan Liliana

Conservarea Biodiversităţii

Mentiune speciala

XI E

Stanciu Florina

Tanasescu Cristina

Olimpiada interdisciplinară tehnică şi Concurs profesional

Premiul I

XII - ruta progresiva

Drăgoi Radu

Moraru Iulia

Batu Ion

mentiune

XII - ruta progresiva

Spătaru George

Zimel Silviu

Nica Madalina

Poenaru Stefan

mentiune

XI – an de completare

Miteaţă Nicolae

Zimel Silviu

Nica Madalina

Obreja Liviu

Festivaluri si concursuri (participari si rezultate)

- Internationale

 Concursul international „Young Energy”, editia 2007, organizat de ENEL Romania in colaborare cu M.Ed.C.T.– au paticipat 3 clase si s-au obtinut urmatoarele premii – la nivel de municipiu – premiile II si III  - la nivel national – premiul II

 

- Nationale

Concurs National – Flori de mai – corul scolii Liceenii - diploma speciala pentru repertoriu

 

- Municipale

Concursul de Fizică „Şerban Ţiţeica”, organizat pentru elevii Grupurilor Şcolare din Municipiul Bucureşti – elevii au obtinut urmatoarele premii:

- la nivel de municipiu – 1 mentiune

- la nivel de sector -  1 premiu II, 3 premii III, 3 mentiuni

Festivalul de Muzica Folk Toamna Baladelor - corul scolii Liceenii

 – Premiul I faza pe sector – 27 octombrie 2006 si  Premiul III faza pe municipiu

Cupa liceelor la fotbal – locul 10 – calificata in grupele finaliste de anul viitor

Olimpiada sportiva scolara

 - volei baieti – locul II faza pe municipiu si locul I pe sector

 - handbal fete - locul II pe sector

 - handbal baieti – locul III pe sector

 - volei fete – locul II pe sector

Concursul de informatica pe teme de istorie - sectiunea site educational - elevii: Serban Alexandru si Ciucu Silviu clasa a XI-a - .mentiune nivel municipiu

Revista şcoliiCRISTAL”

 – revistă ce a obţinut Locul II pe sector si Locul II pe municipiu la Concursul  de Reviste Scolare - editia 2007.

 – revistă ce a obţinut Locul I pe sector si Locul I pe municipiu la Concursul de Reviste Scolare - editia 2008.

 

- Sector  

Festivalul de colinde „Astazi s-a nascut Hristos” – corul scolii Liceenii diploma speciala pentru participare